تجهیزات قطع و وصل:فتوسل و دیمر

فتوسل:

فتوسل وسیله ای است که نسبت به نور حساس بوده و با بر خورد شعاعهای نوری با صفحۀ آن از خود ولتاژی تولید می کند و از تولید این ولتاژ می توان رله ای را بکار انداخت که مداری را قطع یا وصل کند.از فتوسل معمولاً برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک لامپهای معابر استفاده می شود .

طرز کار آن بدین صورت است که وقتی روز است فتوسل ولتاژی را تولید می کند که این ولتاژ تولیدی به رلهای فرمان می دهد که مدار روشنائی معابر را قطع  کند.وبا تاریک شدن هوا چون نوری وجود ندارد فتوسل دیگر ولتاژی تولید نمی کند و جریانی به رله نمی رسد که دستور قطع لامپهای معابر را بدهد در نتیجه لامپهای معابر روشن می ماند.

 

لازم به تذکر است که فتوسل را در مراکز برق نصب می کنند و همراه آن یک تقویت کننده وجود دارد که تغییرات جریان در اثر نور را تقویت می کند و رله را بکار می اندازد.

دیمر :

دیمر وسیله ای است که توسط آن می توان شدت نور لامپ را کم یا زیاد کرد. در این وسیله از یک جزءالکترونیکی بنام تریاک استفاده شده است.در واقع تریاک مانع عبور قسمتی ار موج متناوب ولتاژ ورودی می شود. معمولاً دیمر به صورت سری با مصرف کننده قرار می گیرد و ولتاژ ورودی را کنترل می کند.

میزان جریان مجاز دیمر نیز معین است. در شکل زیر ظاهر یک دیمر نشان داده شده است و لتاژ ورودی به لامپ و در نتیجه نور آن به وسیلۀ یک تنظیم کننده که به صورت دورانی یا کش.ئی حرکت می کند کنترل می شود.دیمر از نظر ظاهری شبیه به یک کلید معمولی است که دارای دو تر مینال خروجی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 18